
Przy kompletowanie stroju kolarskiego warto kierować się nie tylko designem, ale też jakością poszczególnych elementów garderoby. W tym przypadku, zarówno do trenowania na zewnątrz, jak i na siłowni polecamy ubrania szyte z tkanin syntetycznych. Mają bardzo dobre parametry techniczne, a przy tym zapewniają komfort podczas długich przejażdżek w każdych warunkach atmosferycznych. Poznaj ciekawe propozycje.
Dobrze dopasowany strój na rower musi gwarantować wygodę oraz maksymalną swobodę ruchów. Dobrze, jeśli jest gotowy do tego, aby otulać ciało i odprowadzać pot, jaki gromadzi się na jego powierzchni. Dzięki temu skóra pozostaje sucha, a Ty czujesz się świeżo. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jest zrezygnować ze spodni o szerokich nogawkach, które mogłyby wkręcić się w łańcuch. Proste kroje o dopasowanym fasonie to nasza propozycja dla amatorów i zawodowców, dlatego polecamy męskie leginsy.

Ubrania rowerowe dla amatorów
Na rower wsiadasz okazjonalnie i jeździsz głównie hobbystycznie? Nie musisz inwestować w ubrania z najwyższej półki, ale też zrezygnuj z jazdy w jeansach czy skórzanej kurtce. W takim zestawie nie będziesz się czuć komfortowo, a to przecież podstawa, aby czas spędzony na jednośladzie upływał Ci przyjemnie.
Jeżeli nie lubisz dopasowanych koszulek i spodni, możesz postawić na dres. Uszyty z miękkiej bawełny jest przyjemny w dotyku, a także bardzo dobrze leży na ciele. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że – podobnie jak koszulki czy szorty szyte z naturalnych tkanin – zapewni Ci komfort, ale nie sprawdzi się podczas intensywnej jazdy. Wchłonie pot, a potem niczym kompres przyklei się do pleców. To niehigieniczne, a także nieestetyczne. Widoczne plamy pod pachami wpływają na pogorszenie samopoczucia – również dlatego, że ciało szybciej się wychładza w takich warunkach.
Jeżeli jeździsz spokojnie i nie rozwijasz dużych prędkości na dalekich trasach, możesz śmiało przetestować bawełniany zestaw. Szczególnie polecamy bawełniane sportowe bluzy AthleticRebel nieocenione w tworzeniu stylizacji „na cebulkę”. W składzie mają one ponad 90% bawełny z domieszką elastanu, który zapewnia optymalną rozciągliwość i dobre dopasowanie do sylwetki.
Odzież kolarska dla pasjonatów
Jeżeli jazda na rowerze to Twoja pasja, w którą angażujesz swój czas i zasoby finansowe, na pewno dużą uwagę zwracasz na sprzęt, akcesoria oraz ubrania. Kiedy zależy Ci na dobrych osiągach i chcesz ograniczyć wszystkie czynniki mogące wpływać na zmniejszenie prędkości, to wybierz zestaw składający się z legginsów oraz elastycznej koszulki.
Odzież kolarska powinna:
- mieć właściwości termoregulujące, a więc zapewniać komfort termiczny w każdych warunkach,
- być maksymalnie dopasowana do ciała, gdyż w ten sposób minimalizowane są opory powietrza,
- być wykonana z poliestru lub innego tworzywa sztucznego, które wykazuje właściwości hydrofobowe,
- mieć maksymalnie płaski szwy – zwracaj szczególną uwagę na sposób prowadzenia przeszyć w rejonie krocza. Powinny one uwzględniać męską lub damską budowę anatomiczną. Często w miejscach szczególnie narażonych na otarcia, np. pod kolanami materiał jest cieńszy lub wyposażony w siatkę z otworami wentylacyjnymi.
Fason, który dobrze sprawdzi się w przypadku kolarzy płci męskiej to getry sięgające kostek. Dobrze podkreślają muskulaturę nóg i mają wzór inspirowany stylistyką militarną.

Ubrania na rower adekwatne do pory roku
Nie wszyscy ograniczają się do jazdy rowerem wyłącznie w sezonie letnim. Wielu zapalonych kolarzy korzysta z jednośladu przez cały rok, twierdząc, że sekret tkwi w odpowiednio dobranej garderobie. Aby odpowiednio przygotować się na starcie nie tylko z własnymi ograniczeniami, ale też zmienną aurą, potrzebują oni:
- odzieży rowerowej do całorocznego trenowania na siłowni,
- wierzchnich ubrań dla rowerzystów chroniących przed wiatrem i opadami, które są szyte z szybkoschnącego poliestru, antybakteryjnego polipropylenu czy wodoszczelnej membrany,
- ciepłych bluz i koszulek bawełnianych, które mogą stanowić element całego zestawu tworzonego z myślą o ćwiczeniach o średniej intensywności.
Jeżeli deszcz, śnieg lub niskie temperatury zmuszają Cię do przeniesienia treningu na rower stacjonarny, sięgnij po zestaw, jaki wkładasz latem. We wnętrzach, nawet pomimo działającej klimatyzacji, bywa bardzo gorąco, dlatego wystarczą krótkie spodenki do ćwiczeń lub getry nad kolano oraz koszulka. Chcąc nieco ożywić stylizację i dodać jej pazura warto rozważyć zastąpienie klasycznego t-shirtu tank-topem z obszernymi wycięciami pod pachami.